Wakacje w nadmorskiej Juracie

Jurata to słynna dzielnica Jastarni. Każdego roku przybywa tu wiele turystów, którzy pragną spędzić wakacje nad morzem i pozwiedzać niezwykle atrakcyjną okolicę. Warto między innymi zorganizować sobie wyprawę z Juraty do Władysławowa [zobacz tu: http://almamedia.com.pl/a-we-wladyslawowie-393/]. Władysławowo ma historię sięgającą średniowiecza, ale prawa miejskie otrzymało dość niedawno, bowiem w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Słynie przede wszystkim z niezwykle interesujących muzeów i innych ważnych zabytków.

Warto udać się przede wszystkim do Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii. Mieści się ono w drewnianej willi przy ulicy Morskiej, która należała właśnie do Hallera. W willi generał wraz z rodziną spędzał wakacje. W muzeum podziwiać można różne pamiątki po Hallerze. Obok willi postawiono pomnik generała. Z kolei w sąsiednim budynku swoją siedzibę ma ciekawe Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Turyści chętnie odwiedzają także prywatne Muzeum Motyli [zobacz tu: https://facebook.com/muzeummotylipolska/], które działa już od kilkunastu lat. Znajduje się ono na trzecim piętrze wieży w Domu Rybaka. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Tomasza Falkiewicza, inicjatora muzeum. Składa się z dwóch sal, a kolekcja liczy kilka tysięcy okazów. Najstarsze motyle pochodzą jeszcze z czasów I wojny światowej. Oprócz motyli można zobaczyć w tej placówce także kolekcję owadów, przede wszystkim chrząszczy, ważek, pluskwiaków, muchówek i prostoskrzydłych.

Na uwagę zasługuje także przepiękny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie. Jest to młoda świątynia, którą zaprojektowało dwóch gdańskich architektów. Wnętrze jest bardzo skromne, ale urokliwe. Ogromne wrażenie na turystach robią wspaniałe witraże i strzeliste boczne kaplice. We Władysławowie znajduje się też rezerwat przyrody Słone Łąki, który utworzony został pod koniec ubiegłego wieku. Jego powierzchnia wynosi prawie 30 ha. Można podziwiać tu rozmaite gatunki ptaków wodnych oraz unikatowe gatunki słonorośli. Najcenniejsza jest między innymi centuria nadbrzeżna i babka nadmorska. Warto także wiedzieć, że to jedyny stanowisko na Pomorzu Gdańskim jarnika solniskowego.

W Juracie i jej pobliżu atrakcji turystycznych nie brakuje. Nadmorskie kurorty zachwycają bowiem przepiękną przyrodą oraz wieloma zabytkami. W Juracie znajduje się także spora baza noclegowa [dostępna tu: http://meteor-turystyka.pl/noclegi,jurata,0.html]. Warto dużo wcześniej wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: noclegi Jurata i znaleźć odpowiednią dla siebie kwaterę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Wakacje w nadmorskiej Juracie

  1. Sebastian pisze:

    Chyba nie sposób zobaczyć całą okolicę w 3 dni, trzeba zaplanować dłuższy urlop 😉

  2. Aronia pisze:

    Ja w Juracie rezerwuję nocleg na przynajmniej tydzień,a to i tak według mnie mało :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>