Pozostałości historyczne w Siedlcach

Jadąc na wczasy nad morze, np. do Juraty, koniecznie trzeba zwiedzić przepiękny pałac w Siedlcach. Przedstawiając Pałac Ogińskich wskazuje się, iż na uwagę zasługuje bez wątpienia fakt, iż w miejscu dzisiejszego pałacu w dawniejszych czasach istniały dwory drewniane, a co za tym idzie swoją historią sięgały owych czasów prelokacyjnych określonego miasta. Eksperci w tej dziedzinie ukazują, że warto wybrać się do tego miasta na dłuższy pobyt. Daje nam to na przykład możliwość skorzystania z noclegów, które ułatwia funkcjonująca tam baza noclegowa zlokalizowana na Meteorze (serwis internetowy). Pałac murowany był przed 1730 rokiem, przez Kazimierza Czartoryskiego. Natomiast w kolejnych latach został remontowany oraz przebudowany.

Faktem jest, iż właśnie tutaj bywali przedstawiciele znamienitych polskich rodów, do których można kolejno zaliczyć takie rody jak: Braniccy i Potoccy oraz bohaterzy narodowi, w tym również Tadeusz Kościuszko, czy poeci epoki oświecenia, do których zalicza się w szczególności Julian Ursyn Niemcewicz czy Franciszek Kniaźnin i Franciszek Karpiński, król Stanisław August Poniatowski. Kolejnym zabytkiem jest kaplica p.w. św. Krzyża z II poł. XVIII w. oraz Budynek Gimnazjum. Projektantem kaplicy była osoba o nazwisku Zygmunt Vogel. Miejmy również na uwadze, że owa budowla została skonstruowana na przełomie 1791 roku jako tak zwana Kaplica Pałacowa na miejscu – pierwszego kościoła. Fundatorką budowy stała się Aleksandra Ogińska. Natomiast po śmierci księżnej w 1798 roku kaplica ta stała się kaplicą grobową.

Jest to bez wątpienia budowla klasycystyczna, jak i również ośmioboczna, czy nakryta kopułą. Wskazuje się, że z trzech stron zdobią ją owe portyki, z tak zwanymi kolumnami toskańskimi. Jednak co można powiedzieć o budynku Gimnazjum? Jest to klasycystyczny budynek, wzniesiony na przełomie 1841, a 1844 roku według projektu ,,Antonio Corazziego”. To najstarszy gmach tejże szkoły średniej na terenie miasta Siedlce. Miejmy również na uwadze, iż w latach 1861, a 1863 roku uczniem tejże szkoły był Aleksander Głowacki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>