Lwówek Śląski – historia żywa do dziś

Jedno z najstarszych miast na Dolnym Śląski i znajdujący się w nim najstarszy browar w Polsce po latach zapomnienia przeżywają okres ponownej świetności. Dzięki rozwojowi turystyki (bardzo dobra oferta – zobacz Lwówek noclegi) oraz przywróceniu produkcji piwa miasto, ale także cały region łapią ducha odnowy, które pozwala coraz śmielej patrzeć w przyszłość.

Lwówek Śląski, historia żywa do dziś
O świetności Lwówka Śląskiego i jego bogatej historii doskonale świadczą znajdujące się w mieście zabytki. Trzeba zwrócić tutaj szczególną uwagę na wzniesiony w roku 1242 ratusz, który został następnie rozbudowany przy okazji drugiej fali rozwoju miasta, w roku 1480. Wokół ratusza, który ostateczny kształt otrzymał w latach 1902-1905, kiedy to Hans Poelzig (dowiedz się więcej- zobacz) dodał do niego elementy renesansowe, został stworzony rynek, który pierwotnie otoczony był zabytkowymi kamienicami. Jednak zniszczenia roku 1945 oraz zmiana koncepcji zabudowy miasta, jaka miała miejsca po wojnie spowodowały, że obecnie rynek Lwówka Śląskiego otoczony jest typowymi blokami. Mimo, iż sprawia to, że estetyka rynku nie należy do najwyższych to dzięki pięknemu, zachowanemu ratuszowi wciąż można poczuć historię i dawne piękno centralnego punktu miasta.
Warto przy tym zaznaczyć, że Lwówek Śląski, jako jedno z nieliczny miast, które może poszczycić się niemal pełnym pierścieniem murów obronnych. Zachowane zostały także dwie baszty, które stanowią część bramy Lubańskiej oraz Bolesławieckiej. Ich budowa miała miejsce w XIV w. Po bitewnych uszkodzeniach, swój dzisiejszy kształt otrzymały w roku 1650. Co więcej, w Lwówku można podziwiać także wewnętrzny pierścień murów wraz z bastejami.

Okolice Lwówka Śląskiego
Pogórze Kaczawskie oraz Góry Izerskie, to jedne najbardziej malowniczych rejonów Polskie. Odkrywane na nowo, dzięki wielu inwestycjom infrastrukturalnym oraz renowacyjnym na nowo przyciąga turystów oraz osoby chcące skorzystać z możliwości wspinaczki. czy spływu Bobrem. Trzeba tu zaznaczyć, że pomiędzy Jelenią Górą, a Lwówkiem Śląskim znajduje się najpiękniejszy odcinek rzeki Bóbr. Jest ona w tym miejscu jednocześnie granicą pomiędzy pogórzem Kaczawskim, a Izerskim.
Warto zatem skorzystać z oferty bazy noclegowej w samym Lwówku Śląskim. Czas spędzony w tym regionie Polski zaskakuje swoimi urokami.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Lwówek Śląski – historia żywa do dziś

  1. Turystka pisze:

    Pobyt w tej małej uroczej miejscowości zaliczam do udanych. Spokojne miasteczko i bardzo życzliwi ludzie którzy chętnie rozmawiają z turystami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>