Kultowy Jarmark Dominikański w Gdańsku

Gdańsk – jedno z największych miast portowych w Polsce. Stolica Trójmiasta oraz województwa pomorskiego. Owiane sławą i bogatą historią stało się naszym celem na najbliższy weekend. Skorzystaliśmy z popularnej bazy noclegowej (Meteor), co pozwoliło nam na zarezerwowanie urzekającej kwatery w Gdańsku na bardzo korzystnych warunkach i, co najważniejsze, w samym jego centrum. Dzięki temu nie będziemy tracili dużo czasu na przemieszczanie się z miejsca na miejsce, choć dzisiaj Gdańsk to głównie Śródmieście i usytuowany w jego sercu Długi Targ oraz sąsiadujące z nim uliczki.

Gdańskie Główne Miasto prawie zawsze lokuje się na szczytach wszelakich rankingów lub konkursów na najciekawsze i najpiękniejsze miejsca wakacyjnych wycieczek. Nic dziwnego, bo to tutaj właśnie przez setki lat krzyżowały się najważniejsze szlaki handlowe, a miasto kwitło dzięki najzdolniejszym rzemieślnikom. Najlepszym dowodem na to jest wzniesiona przed laty Bazylika Mariacka. Dziś warto stanąć przed jej zegarem w samo południe, gdy znajdujące się na szczycie figury Adama i Ewy biją w dzwon, a nad tarczą wędrują postacie ewangelistów i apostołów. Długi Targ wraz z jedną ze swoich głównych atrakcji – fontanną Neptuna zachęca przede wszystkim wyjątkową architekturą, niespotykaną nigdzie indziej. Patrząc na stateczne kamienice, trudno uwierzyć, że wojna bezlitośnie je zmiotła, obracając w ruiny. Odbudowano je jednak pieczołowicie, odtwarzając także płaskorzeźby zdobiące kamienne fasady. Gdańsk w sezonie to również największe imprezy kulturalne. Zaliczyć do nich możemy między innymi Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych oraz Zlot Żaglowców Baltic Sail. Obie imprezy mają międzynarodową oprawę i długoletnią tradycję. Natomiast w katedrze w Oliwie w tym czasie rozpoczyna się dwumiesięczny Festiwal Muzyki Organowej.

Sierpień w Gdańsku to z kolei kultowy Jarmark Świętego Dominika, którego tradycja sięga XIII wieku, a format przyrównywany jest do dzisiejszego niemieckiego Oktoberfest. Rokrocznie zwiększa się liczba stoisk, kramy numizmatyków, filatelistów, rękodzieł np. haftu kaszubskiego, a także kramy sukiennicze i galanteryjne to tylko nieliczne z nich. Na wielu stoiskach dostępne są antyki, popularny jest także „pchli targ”. Wśród oferowanych towarów znalazły się tu kiedyś podobno obrazy Witkacego i innych znanych malarzy. Jest to niewątpliwie jedna z głównych, sezonowych atrakcji Gdańska, której nie sposób ominąć. Ostrzegamy jednak – podczas gdańskiego Jarmarku św. Dominika bardzo łatwo stracić wiele godzin i pieniędzy!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Kultowy Jarmark Dominikański w Gdańsku

  1. Rafał pisze:

    Byłem w tym roku w Gdańsku w czasie trwania jarmarku i bardzo mi się podobało, choć było niesamowicie dużo ludzi i trzeba było się między sobą przeciskać.

  2. Marcela pisze:

    Tam chyba zawsze jest tyle ludzi, to nieuniknione 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>