Krasnobrodzki Kościół na Roztoczu

Roztocze to wspaniały zakątek na ziemi, który odwiedza tysiące turystów każdego roku. Choć jego popularność dopiero w ostatnich latach znacznie wzrosła, to wczasowiczów corocznie jest tutaj naprawdę mnóstwo. To doskonałe miejsce na wyjazd – zarówno we dwoje, z całą rodziną, a nawet samemu – zawsze znajdziemy tu  mnóstwo atrakcji. Region Roztocza obejmuje wiele przepięknych miasteczek, osad i wsi. Jednym z nich jest Krasnobród. W miasteczku tym znajdują się przeróżne atrakcje, począwszy od ogromnego kąpieliska z rozłożystą plaża, poprzez wesołe miasteczko i park linowy i wiele wspaniałych, historycznych zabytków, którymi od dziesiątek lat szczyci się to miasto. W bogatej bazie noclegowej (meteor-turystyka.pl/noclegi,roztocze,58.html) każdy chętny znajdzie miejsce odpowiadające mu miejsce.

 Jednym z miejsc godnych odwiedzenia jest wspaniały kościół parafialny z Klasztorem Sióstr Imienia Jezus (krasnobrod-sanktuarium.pl). Jest to Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i mieści się on we wschodniej części miasta, w Podklasztorze. Ta monumentalna świątynia wybudowana została w stylu barokowym, o układzie na bazie krzyża, z przepiękną nawą główną. Ufundowała ją królowa Marysieńka, jako wotum wdzięczności za uzdrowienie. Na ścianach kościoła widnieją przepiękne malowidła, pozłacane rzeźby, postaci typowych barokowych aniołków. Są tam również rozmaite postaci świętych w dynamicznych postawach, między innymi Matka Boska, święty Józef czy święty Walenty. Za ołtarzem głównym widnieje cudowny Obraz Matki Boskiej Krasnobrodzkiej. Nazwany on został cudownym, gdyż jest to jedyna z pozostałości dawnego kościoła, która przetrwała miejscową bitwę w XVIII wieku. Uznano to za cud i w miejscu jego znalezienia zbudowano nową świątynię. Podobno, Matka Boża ukazała się niegdyś miejscowemu wieśniakowi Jakubowi Ruszczykowi. Dlatego do dziś miejsce to nawiedza wielu pielgrzymów, którzy przybywają tutaj ze swoimi troskami i radościami do Matki Boskiej, prosząc o potrzebne łaski. W ołtarzu bocznym po prawej stronie znajduje się przepiękna ikona Matki Boskiej Częstochowskiej, a w ołtarzu po lewej, postać Chrystusa Ukrzyżowanego. Tuż obok placu kościelnego znajduje się przepiękna kalwaria. Została ona wyrzeźbiona w drewnie przez miejscowego artystę i prowadzi przez urokliwy, malutki lasek z widokiem na Chełmową Górę. Po drugiej stronie Kościoła mieści się Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej. Posiada ono wspaniałe kolekcje przedmiotów domowych i gospodarczych oraz narzędzia pracy, których używali niegdyś mieszkańcy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>