Historyczna strona Rzepedzi

Rzepedź jest wioską znajdującą się na obszarze województwa podkarpackiego. Podlega pod powiat sanocki oraz Gminę Komańcza. Leży na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów, dlatego też jest traktowana jako baza wypadowa, głównie w Bieszczady. Wioska składa się z dwóch części: starej, położonej nad potokiem Rzepedka oraz nowej – przemysłowej, zlokalizowanej u zbiegu rzek Osławy i Osławicy. Nazwa wsi pochodzi od wołoskiego słowa „repede” czyli „bystry potok”. Wieś ta pochodzi z I połowy XVI wieku. Osada była lokowana na prawie królewskim, zatem trzeba ją traktować jako wieś iście królewską. Przywilej ten wydał Mikołaj Wolski, starosta sanocki. W tym czasie powstała pierwsza cerkiew. W XVII wieku wieś splądrował Jerzy II Rakoczy, książę siedmiogrodzki, który podczas potopu szwedzkiego dał się zwabić obietnicą uzyskania między innymi tytułu wielkiego księcia Halicza. Po tej napaści wieś z trudem podniosła się z upadku. Była pod zaborem austriackim (wikipedia.org).

Na początku XIX wieku właścicielem wsi stał się Jan Kanty Podolecki, który zajmował się tutaj badaniem kultury Łemków. Podolecki w swoim dworze stworzył miejsce spotkań towarzyskich, a była to też przestrzeń otwarta dla powstańców, którzy pod jego dachem mogli znaleźć schronienie. Rzepedź zainspirowała go do napisania dzieł takich jak „Hnatowe Berdo”, „Elegia na śmierć wieszcza z Miodobrodu Tymona Zaborowskiego” oraz „Władysław Warneńczyk”. W I połowie XIX wieku pobudowana została cerkiew pod wezwaniem Świętego Mikołaja Cudotwórcy. Cerkiew ta tratowana jest jako skarb Podkarpacia, który cudem uniknął zniszczenia (cerkwie, które przetrwały II wojnę światową niszczono tuż po jej zakończeniu). Cerkiew pełniła funkcję kaplicy pogrzebowej, dlatego też świątynia ta miała szanse na doczekanie się XXI wieku. Nie zachowały się wszystkie ikony, niestety ich część została skradziona. Rzepedź niegdyś była gwiazdą przemysłu drzewnego, która wygasła w latach 90-tych XX wieku. Po Bieszczadzkich Zakładach Przemysłu Drzewnego pozostały pamiątki w postaci osiedla dla pracowników. Fabryka w czasach swej świetności zatrudniała prawie siedemset osób. Obecnie jest to cicha osada, która ewidentnie czeka na to, aż przebudzi się w niej wielki biznes. Rzepedź przygotowała dla swoich turystów przytulne noclegi (http://meteor-turystyka.pl). Każdy kto przyjedzie w te malownicze, podkarpackie okolice z pewnością solidnie wypocznie wśród bieszczadzkiej przyrody, która bardzo przypomina tą, jaką zastaliśmy w Sromowcach Wyżnych (almamedia.com.pl).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Historyczna strona Rzepedzi

 1. Marzannaa pisze:

  Nie wiedziałam, że Rzepedź skrywa w sobie tyle ciekawostek :) w takim razie szukam miejsca na nocleg i w drogę :)

 2. Ivo pisze:

  Mieliśmy ze znajomymi nocleg w Rzepedzi – ciekawe miasto na weekend, ale według mnie na dłużej to nie ma tam co robić

 3. Eryk147 pisze:

  @Iwo zgadzam się z tobą. Fajnie tam jest, ale dłuższy pobyt nie jest wskazany, bo nie ma tam wiele do zwiedzania.

 4. drobinka pisze:

  Mnie się najbardziej podobała cerkiew

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>