Bogactwo flory i fauny w Beskidach

Beskidy – taką nazwę nosi najdłuższe pasmo gór w Polsce, rozciąga się od zachodu, od rzeki Beczwy, w Czechach, aż do wschodu po rzekę Czeremosz na Ukrainie. Góry te są bardzo mocno zróżnicowane klimatycznie, co sprzyja występowaniu fauny i flory, którą możemy spotkać tylko tutaj, dlatego właśnie tu utworzono aż cztery Parki Narodowe. Babiogórski Park Narodowy [więcej tu: Wikipedia], Gorczański Park Narodowy, Magurski Park Narodowy, Bieszczadzki Park Narodowy. Każdy z nich jest na tyle wyjątkowy, że wart jest swojej osobnej historii.

Jeśli wyjeżdżając na urlop, kierujemy się chęcią poznania innego, ciekawego świata, to Beskidy będą adekwatnym wyborem. Rozbudowana baza noclegowa [więcej na portalu Meteora – noclegi Beskidy], będzie idealną bazą wypadową na okoliczne szlaki, poprowadzone parkami narodowymi. Beskidy to przede wszystkim świetna infrastruktura nie tylko noclegowa, ale i turystyczna. Możemy ją jednak traktować jako bazę, a cały swój wolny czas spędzać na łonie natury, obcując z bogatą florą i fauną. Utworzone w Beskidach Parki Narodowe mają chronić okoliczną, bardzo wrażliwą przyrodę przed destrukcyjnymi działaniami człowieka.

Wybierając się w góry, szczególnie na szlaki parków możemy napotkać nie tylko zwierzęta, takie jak jeleń szlachetny, dzik, lis rudy, kuna i borsuk europejski, niedźwiedź, wilk szary, ryś euroazjatycki, żbik europejski. Wiele z tych gatunków żyje już tylko tutaj, a niektóre z nich zagrożone są całkowitym wyginięciem. Obcowanie właśnie z taką naturą sprawia, że możemy się poczuć nawet jej częścią, co wzbudzi w nas poczucie radości. Kiedy spacerujemy po górskich szlakach, musimy jednak uważać na występujące w Beskidach dość licznie żmije zygzakowate. To jedyny jadowity gatunek żmij w Polsce, jest pod ścisłą ochroną. Co prawda jej jad nie zrobi krzywdy osobie zdrowej, ale ukąszenie jest na tyle bolesne, że lepiej napotkaną na szlaku żmiję obchodzić szerokim łukiem.

Beskidy to kraina, gdzie w ciągu jednej wycieczki –  na przykład na najwyższy szczyt Babią Górę – przejdziemy przez wszystkie piętra roślinności, co również da nam obraz tego jak te góry są różnorodne i wyjątkowe. To kraina tak zróżnicowana, że urlop spędzony tutaj będzie na długi czas w naszej pamięci. Jeśli tylko lubimy obcować z przyrodą, to nie może nas tutaj zabraknąć.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>